Autor: Zoran Đurić |
Izvod iz recenzije:
Knjiga koja je pred nama predstavlja savremeni i sveobuhvatni pristup proceni vrednosti nepokretnosti. Ova materija je značajna, jer predstavlja deo savremenog života pojedinaca koji u nekom trenutku treba da reše egzistencijalno pitanje, a to je kupovina životnog prostora – stana. Ona je vrlo značajna i u svakodnevnom poslovanju bilo da se odnosi na bavljenje investicijama, odnosno na trgovinu nepokretnostima ili nabavku zemljišta i izgradnju objekata za tržište, bilo da se radi o proširivanju delatnosti, kada je novi prostor u kojem se odvija ta delatnost jedan od ključnih preduslova. Takođe, vrlo je korisna i u sudskoj praksi, u rešavanju sporova koji se odnose na vrednost nepokretnosti.
Autor je proučio brojnu literaturu, stranu i domaću, kao i pravne propise koji se odnose na ovu kompleksnu problematiku. Naveo je veliki broj metoda koje se odnose na procenu nepokretnosti, bilo da se radi o poznatim i univerzalno primenljivim metodama, bilo da se radi o predlozima kako se u pojedinim konkretnim situacijama može vršiti procena.
Knjiga predstavlja priručnik koji mogu koristiti svi profesionalci koji imaju potrebu za procenjivanjem nekretnina. Ova knjiga je od velikog značaja za sve sudske veštake građevinske struke, kao i za sve agente i menadžere koji se bave prometom nepokretnosti. Ona je, takođe, i korisno štivo za one koji se bave investicijama, jer je nabavka zemljišta ili kategorizacija objekta zavisno od lokacije, presudno značajna za cenu investicije, i za uspeh investicionog projekta. Knjiga može korisno da posluži i kao priručnik za one koji izučavaju investicije na različitim obrazovnim institucijama - studente, ali i nastavnike koji predaju ovu materiju.
Knjiga je sublimirala sve postupke i metode vezane za procese procene vrednosti nekretnina u Srbiji. U njoj je sistematično prikazana procena građevinskog zemljišta, procena različitih vrsta objekata, a navedene su i procene koje se odnose na poljoprivredno zemljište. Komentarisana je vrednost imovine prema novim zakonskim propisima u oblasti prostornog planiranja i katastra nepokretnosti, ali i propisima poreske uprave.
Velika vrednost knjige je u činjenici da je obuhvatila sve poznate metode koje se koriste u nas, kao i metode iz zemalja zapadne Evrope - posebno Holandije, Austrije, Nemačke i Slovenije. Treba naglasiti da se sve navedene metode i pristupi u proceni nekretnina mogu upotrebiti za procene vrednosti stambenih, poslovnih, komercijalnih, industrijskih i ostalih proizvodnih i drugih specifičnih objekata, kao i za procenu građevinskog zemljišta.
Autor ove knjige iznosi sledeće stavove:
„U Srbiji ne postoji propis ili drugi pravni akt koji bi jedinstveno uređivao pitanje procene vrednosti nekretnina. Ta činjenica upućuje na to da je procenjivanje vrednosti nekretnina prepušteno poslovnoj praksi koja se u tom segmentu neprekidno razvija i kontinuirano uobličava.
Na bazi onoga što je izneto u ovoj knjizi trebalo bi inicirati donošenje određenog pravnog akta koji bi jedinstveno, za celu Republiku Srbiju, uredio procenu vrednosti nekretnina.“
U potpunosti se slažem sa iznetim stavom i smatram da će ova knjiga doprineti da se dođe do nekog zakonskog rešenja koje će regulisati pitanja procene vrednosti nekretnina.
Sa zadovoljstvom preporučujem ovu knjigu, a autoru želim da nastavi da se uspešno bavi ovom veoma važnom i specifičnom materijom.
U Beogradu, prof. dr Goran Ćirović,
septembra, 2009. godine dipl. građ. inž.
Нема коментара:
Постави коментар